Samtliga transporter av Hasopor skumglas med HVO100. Foto: Hasopor. Samtliga transporter av Hasopor skumglas med HVO100. Foto: Hasopor.

Hasopor satsar fullt ut på HVO100

I en tid då hållbarhet är avgörande för bygg- och anläggningsbranschen har Hasopor fattat ett stort beslut. Från och med den 1 januari 2025 genomförs samtliga transporter av skumglas från företagets fabriker i Sverige och Norge till den svenska marknaden uteslutande med HVO100 som reducerar CO2-utsläppen med upp till 90 procent jämfört med konventionell diesel.

Hasopor är en av de ledande tillverkarna av skumglas i Sverige. Företaget tillverkar skumglas av 100 procent återvunnet glas och erbjuder ett brett sortiment av produkter för bygg- och anläggningsbranschen. Hasopor är engagerat i hållbarhet och arbetar ständigt med att minska sin miljöpåverkan.

Beslutet att gå över helt till HVO100 markerar inte bara en milstolpe för Hasopor utan sänder också en tydlig signal till hela branschen om att det är möjligt att minska miljöpåverkan genom att välja hållbara transportlösningar.

Hasopors vd Daniel Ellison säger att man är stolta över att ha tagit detta steg.
– Hållbarhet genomsyrar hela vår verksamhet och vi arbetar kontinuerligt med att minimera vår miljöpåverkan i alla led. Genom att övergå till HVO100 för våra transporter tar vi ett rejält kliv framåt, säger han.

Beslutet innebär en årlig minskning av CO2-utsläppen med uppskattningsvis 496 125 kilo enligt Hasopor och baserat på beräkningar av företagets transportvolymer. Detta motsvarar en betydande minskning av det totala koldioxidavtrycket och bidrar till att nå nationella och internationella klimatmål.

Hasopors skumglas är i sig ett unikt miljösmart material. Det tillverkas av 100 procent återvunnet glas, lokalt insamlat och förädlat nära marknaden vilket minimerar transportbehovet och bidrar till en cirkulär ekonomi.

Kunderna kan nu också vara säkra på att de inte bara väljer ett miljövänligt material utan att de också bidrar till en mer hållbar transportkedja.
– Till skillnad från alternativa lättfyllnadsmaterial som ofta tillverkas av fossila eller jungfruliga källor och importeras från utlandet, tillverkas vårt skumglas lokalt av återvunnet material och det minskar miljöpåverkan ytterligare, säger Stefan Nordahl, marknads- och säljchef på Hasopor.

En kubikmeter skumglas väger endast cirka 180 kilo, vilket innebär att en lastbil kan transportera upp till 155 kubikmeter material. Jämfört med andra alternativ minskar det antalet transporter som krävs avsevärt och därmed både bränsleförbrukning och utsläpp.

Övergången till HVO100 är en del av Hasopors långsiktiga hållbarhetsstrategi som syftar till att minimera företagets miljöpåverkan i alla led. Genom att kombinera ett redan miljösmart material med hållbara transporter, positionerar sig Hasopor som en föregångare i branschen och inspirerar andra att följa efter.

Lastning av Hasopor skumglas. Foto: Hasopor.
Lastning av Hasopor skumglas. Foto: Hasopor.

Om artikeln

Publicerad: 2025-02-12 11:49
Kategori: Nyheter
Taggar: Fossilfria transporter Godstransport Hållbar Transport Hasopor HVO100 Skumglas Vägtransport