Allt fler väljer att ha sina hundar på dagis under dagarna. På Alléns Gård i Göteborg tar man varje dag emot upp till 40 hundar som lever och leker i en stor och glad flock.
Sedan några år tillbaka erbjuder man också sina gäster hämtning och lämning i en specialbyggd hundtaxi och nu har man precis fått vad som kan vara världens första eldrivna skolbuss för hundar.
– Det var inte hållbart, vare sig för människor eller miljö, att alla skulle köra till oss på Hisingen två gånger om dagen, säger Staffan Allén, som driver verksamheten tillsammans med sin fru Lena.
– För några år sedan började vi erbjuda hämtning och lämning i en specialbyggd hundtaxi, och det blev en succé! Många som bor i innerstaden har ju inte bil. Dessutom är det billigare att låta oss hämta än att bara betala trängselavgiften varje dag.
Hundarna hämtas antingen vid en gemensam uppsamlingsplats, eller så kör Staffan hem till deras hus eller lägenhet för att hämta och lämna dem.
– Jag lägger i backen när jag kommer så att backsignalen går igång, och det hör hundarna. Så de sitter innanför dörren och väntar när jag öppnar!
I december var det dags att uppgradera hundtaxin till en helt ny eldriven Mercedes-Benz eSprinter, och Staffan är överlycklig.
– Det är tyst och rent och oerhört mycket billigare att köra. Vi har solpaneler, så vi kör ju på egen el från vårt eget tak. Skatten är försumbar, liksom servicekostnaderna.
Bilen, som såldes av Hedin Automotive i Hisings Kärra, är försedd med 19 transportboxar i olika storlekar i skåpet. Boxarna, från Transportboxen i Landskrona, är specialbyggda och monterade i våningar så att de små hundarna är överst. En box är monterad på passagerarplatsen i framsätet.
– Vi har också tagit bort mellanväggen, så att jag har direktkontakt och kan prata med alla hundarna, säger Staffan.
Skåpet är isolerat, och bilen har försetts med en extra eldriven klimatanläggning så att temperaturen kan hållas behaglig oavsett hur kallt eller varmt det är ute. Dessutom har den förstärkt ventilation för att hantera fukten från 20 blöta hundar.
![](https://www.tidningenproffs.se/wp-content/uploads/2025/02/Hundtaxi_2502132.jpg)
Tack vare att bilen är eldriven kan klimatanläggningen vara igång även när bilen är parkerad.
– Bilen är alltid inkopplad på laddning när den är hemma. Då kan jag starta klimatanläggningen från telefonen innan det är dags att köra, utan att det tar på batteriets laddning. Jag har alltid rätt temperatur innan avfärd oavsett om det är varmt eller kallt ute.