Foto: Patrick Daly Foto: Patrick Daly

Volvos nya VNR rullar ut i Nordamerika

Volvo Trucks har presenterat en helt ny version av Volvo VNR, utvecklad för den nordamerikanska marknaden för regionala transporter. Med en ny plattform och avancerade tekniska lösningar har lastbilen blivit bränsleeffektivare, säkrare och mer mångsidig, förklarar lastbilstillverkaren.

Den nya generationen VNR är den andra modellen byggd på Volvos senaste plattform, efter lanseringen av fjärrtransportmodellen VNL tidigare i år. Jämfört med sin föregångare har VNR genomgått en omfattande redesign, där 90 procent av konstruktionen är ny.

Bland förbättringarna finns aerodynamiska uppdateringar och bränsleeffektiva teknologier som tillsammans minskar bränsleförbrukningen och koldioxidutsläppen med upp till 7,5 procent.

Den nya plattformen är anpassad för framtida drivlineteknologier, inklusive batterielektriska och vätebaserade bränsleceller samt förbränningsmotorer som drivs med förnybara bränslen. Dessutom har lastbilen en ny 24-volts elektrisk arkitektur och avancerade förarsystem som enligt Volvo lägger grunden för framtida autonom körning.

Volvo har implementerat flera lösningar för att minska bränsleförbrukningen i nya VNR. Bland annat används en förbättrad version av D13 VGT-motorn (Variable Geometry Turbo), vilket ska bidra till en treprocentig förbättring i bränsleeffektivitet. Dessutom har lastbilen fått funktioner som Eco-roll, där drivlinan kopplas ur vid nedförskörningar för att minimera energiåtgången.

Säkerheten är en central del i den nya modellen, som är utrustad med Volvo Active Driver Assist. Systemet innefattar funktioner som förarkollisionsvarning, automatisk nödbromsning och filhållningsvarning. Därutöver har VNR sidokrockkuddar monterade i hytterna, vilket ger extra skydd vid olyckor.

För att ytterligare förbättra förarupplevelsen har Volvo infört ett integrerat kamerasystem som ersätter traditionella sidospeglar. Detta ger förbättrad sikt och minskar luftmotståndet, vilket bidrar till en mer energieffektiv transport.

Den nya Volvo VNR kommer i flera olika konfigurationer, inklusive 4×2, 6×2 och 6×4-dragbilar. Modellprogrammet spänner från VNR 300, lämplig för stadsnära transporter, till den mer långdistansanpassade VNR 660.

Tillverkningen av den nya modellen kommer att ske vid Volvo Trucks New River Valley-anläggningen i Dublin, Virginia. Säljstarten är planerad till de kommande månaderna.

Om artikeln

Publicerad: 2025-03-11 14:30
Kategori: Nyheter
Taggar: Fordonsnyheter VNR Volvo Trucks North America